Psikolog Doğan Cüceloğlu kimdir? Eşi ve çocukları kimdir?

doğan cüceloğlu kimdir
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazdığı kitaplar ve söyleşileri ile birçok insanın yolunu aydınlatan Psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti. İstanbul’daki dairesinde ölü bulunan 83 yaşındaki Doğan Cüceloğlu’nun ölümü kafa karıştırdı. Cüceloğlu’nun ölümünün ardından olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Doğan Cüceloğlu’nun ölümünün ardından, mesleki ve özel hayatı, evlilikleri ve çocukları da merak konusu oldu.

Doğan Cüceloğlu kimdir?

İletişim psikolojisi uzmanı Doğan Cüceloğlu, kırktan fazla bilimsel makalesi ve çok sayıdaki kişisel gelişim kitabı ile tanınıyor.

Mersin’in Silifke ilçesinde 11 çocuklu bir ailenin 11. çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve ortaokulu orada bitirmiştir. Ankara ve Kırklareli’de liseyi bitirip İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun Cüceloğlu, ABD’de Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji doktorasını yapmıştır.

Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi iӀe Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışmış, Fulbright bursu ile Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir sene görev almıştır.

Doğan Cüceloğlu’nun özel hayatı!

Yıldız Cüceloğlu ile evli olan Doğan Cüceloğlu’nun Ayşen, Elif ve Timur Cüceloğlu adında 3 çocuğu var.

Doğan Cüceloğlu, Amerika’da doktora öğrencisiyken, kendisi gibi doktora öğrencisi olan Emily ile tanıştı ve evlendi. On bir yıl süren evliliğinden üç çocuğu oldu: Ayşen, Elif ve Timur. Bu evliliğini noktalayan Doğan Cüceloğlu, ikinci evliliğini Yıldız Cüceloğlu ile yaptı.

Doğan Cüceloğlu’nun ilk eşi: Emily!

Cüceloğlu henüz ABD’de doktora öğrencisi iken Emily ile tanışmış ve arkadaşlıkları kısa sürede aşka dönüşmüş. uzun yıllar ABD’de kalan Doğan Cüceloğlu Emily ile evlenmiş ve bu evlilikten Ayşen, Elif ve Timur Cüceloğlu adında 3 çocuğu olmuştur. 11 yıl süren bu evlilik anlaşarak sona ermiştir.

Cüceloğlu, “hayatımın aşkı” dediği Emily hakkında ‘Emily’ye çok haksızlık ettiğimi şimdi anlıyorum’ adlı bir yazı yazarak şunları söylemişti:

Emily’i ne kadar kırdığımı şimdi daha iyi anlıyorum. Onun Amerikalı olmasını sanki bir insanlık suçu haline getirdim. O elinden geleni yapmaya çalışarak Türkçe öğrendi, Türk yemeklerini öğrendi, Türk arkadaşlarımla ve onların eşleriyle ilişki kurdu. Ama ben kendime kızgındım, Her fırsatta Emily’i kırdım, üzdüm, incittim; ona kızgındım.

Doğan Cüceloğlu’nun eşi Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu kimdir?

Doğan Cüceloğlu'nun eşi Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu
Doğan Cüceloğlu’nun eşi Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu

Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu, üç çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak İzmir’de doğdu. Çift ve aile terapistliğinde uzman olan Yıldız Cüceloğlu eserler kaleme aldı. Bilgi Üniversitesi Psikoloji ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu Galatasaray Üniversitesi’nde Felsefe alanında ve Özyeğin Üniversitesi’nde Çift Aile Terapisi alanında yüksek lisans yaptı.

Doğan Cüceloğlu’nun kaç çocuğu var, kimler?

3 çocuk babası olan Doğan Cüceloğlu’nun ikinci eşinden çocuğu yokken, Ayşen, Elif ve Timur Cüceloğlu adındaki 3 çocuğu da ilk evliliğinden.

Doğan Cüceloğlu’nun kitapları:

Doğan Cüceloğlu çok sayıda eser kazandırdı!
Doğan Cüceloğlu çok sayıda eser kazandırdı!

İnsan İnsana Sohbetler 1

İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog

Korku Kültürü

Onlar Benim Kahramanım

Bir Kadın Bir Ses

Başarıya Götüren Aile

‘Mış Gibi’ Yaşamlar

‘Keşke’siz Bir Yaşam İçin İletişim

Savaşçı

İçimizdeki Biz

Yetişkin Çocuklar

İyi Düşün Doğru Karar Ver

İçimizdeki Çocuk

İnsan ve Davranışı

İnsan İnsana

Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti!

Yorumlar kapalı.