#Gebelik Şekeri Ve Gebelikte Beslenme | Diyetisyen Cansu Dumanlı BERBER #hamilelikhalleri 2022

#hamilelikhalleri #hamileliktebeslenme #hamilelikgunlugu #hamilelikrehberi #haftahaftahamilelik #hamilelikdönemi #hamileliksorulari #hamilelikkilolari #hamilelikbelirtileri #hamilelikbilgileri

2 Kişi Okudu – 0 Kişi Beğendi Sende beğen…

Gebelik şekeri nedir, gebelikte nasıl beslenmeliyim sorusu bize sıkça gebelerimiz tarafından sorulan bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gebelik Şekeri Nedir?
Gebelik şekeri nedir sorusuna yanıt verecek olursak, gebelik şekeri normal bir gebelikte, gebeliğin ilerlemesiyle birlikte fetüsün büyümesine paralel olarak, plasenta hormonlarının bazılarında artış meydana gelmekte ve bu hormonların artışıyla birlikte, insüline karşı direnç oluşmaktadır. Sağlıklı pankreas tarafından insülin salgısı arttırılarak yanıt oluşturulur, ancak glikoz tolerans bozukluğu olan kişilerde gebelik şekeri gözükür. Gebelik şekeri konusunda biz mutlaka gebelikte 24-26. haftada bir şeker yüklemesi yapılmasını tavsiye ediyoruz. Akabinde bazı hastalarda gebelik şekeri tanısı koyuyoruz. Gebelik şekerinin adı tatlı olsa da son derece tehlikeli bir durumdur.

Gebelik Şekeri Olanlar Ne Yapmalı?
Gebelik şekeri olan hastalarımızda biz ilk planda bir diyet listesi öneriyoruz.

GEBELİKTE BESLENME
Gebelikte beslenme, sağlıklı ve dingin bir vücut için en önemli faktördür. Hamilelik gibi insanın kendisine her zamankinden daha fazla bakması ve hem kendinin hem de bebeğinin sağlığını gözetmesi gerektiği bir dönemde beslenme her zamankinden daha da önemli olacaktır. bu sebep ile gebelikte beslenme normal beslenmeden daha çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.

GEBELİKTE ENERJİ GEREKSİNİMİ
Gebelik beslenme konusunda enerji gereksinimlerini açıklayacak olursak, gebelik döneminde anne adayının enerji ihtiyacı, önceki döneme oranla artacaktır. Bu nedenle bir günde alınan kalori yaklaşık 300 kcal kadar arttırılmalıdır. Gebelikte beslenmeye önem veren anne bu dönemde daha çok vitamine ve minerale ihtiyaç duyacaktır. Anne ile beraber aynı şekilde bebeğin de beslenme ihtiyacı olacaktır. Bebeğin tek besin kaynağı annedir. Bu nedenle ikinci trimesterda günde 350 kcal, üçüncü trimesterda ise günde 450 kcal daha fazla besin tüketilmelidir.

GEBELİKTE BESLENME İÇİN GENEL TAVSİYELER
Gebelikte beslenme için tavsiye verecek olursak, anne adayları aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınmalıdır. Bunun yerine taze sıkışmış meyve suyu, ayran, kefir ve maden suyu gibi içecekler tercih etmelidirler.
Yemeklere tuz atmaktan kaçınmalı hatta iyotlu tuz kullanmalıdırlar.
Hazır gıdadan uzak durulmalı, mümkün olduğunda evden sağlıklı besinler tüketilmelidir.
Katkı maddeli besinlerden uzak durulmalıdır.
Kırmızı et, beyaz et ve balığa mutlaka beslenme rutininde yer verilmeli, bebeğin gelişimi için protein alımı ihmal edilmemelidir.
Günde en az 2,5 litre su içilmelidir.
Öğün atlanmamalı; üç ana öğün, iki ana öğün olmak üzere düzenli bir beslenme programı oluşturulmalıdır.
Sabahları güçlü bir kahvaltı, öğlenleri protein ağırlıklı et yemekleri ve akşamları hafif besinler tercih etmek hamilelik dönemi için ideal olacaktır.
Bolca meyve ve sebze tüketilmelidir. Her gün salata ihmal edilmemelidir.
Gebelikte kilo almamaya ya da kilo vermeye yönelik kısıtlayıcı diyetler yapılmamalıdır. Anne adayının beslenme konusundaki tek amacı sağlıklı ve yeterli beslenmek olmalıdır.
Bebeğin gelişimi için alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Kanalımıza abone olarak hamilelik hakkında birçok bilgiye güncel bir şekilde ulaşabilirsiniz.
► https://www.youtube.com/channel/UCfYF…

Merhaba, Queen Hera Clinic kadın hastalıkları, doğum ve jinekolojik onkoloji uzmanı Doç.Dr. Ulaş Solmaz ve kadın hastalıkları ve doğum Uzmanı Op.Dr. Emre Canverenler tarafından kuruldu. Kanalımızda özellikle gebelik döneminde hamilelik dönemi, gebelik takibinin nasıl olması gerektiği, kadın hastalıkları, kadın kanserleri gibi en çok merak edilen konuları işliyor olacağız.

KISIRLIK KADERİNİZ OLMASIN!
►https://youtu.be/ll_pdOgvbps

KIZLIK ZARI HAKKINDA HER ŞEY!
►https://youtu.be/wWjizoM9GDs

GEBELİKTE CİNSELLİK NASIL OLMALIDIR?
►https://youtu.be/Vejo1sscKQE

SEZARYEN İLE DOĞUM YAPMALI MIYIM?
►https://youtu.be/0wOCg3epQWM

HPV TESTİ POZİTİF ÇIKARSA??
► https://youtu.be/Kb2zbSf9lpo

GEBELİKTE KAN UYUŞMAZLIĞI
►https://youtu.be/n5sFu1HikSY

GEBELİK HAKKINDA HERŞEY!
►https://youtube.com/playlist?list=PLT…

Kadın Hastalıkları Videolarımız
► https://youtube.com/playlist?list=PLT…

Queen Hera Clinic Sohbetleri
►https://youtube.com/playlist?list=PLT…

🚀 Bizi sosyal medyadan takip edin:
Web Sitemiz: https://www.queenheraclinic.com
Instagram: https://www.instagram.com/queenheracl…
Facebook: https://www.facebook.com/queenheraclinic
#gebelikşekeri #gebeliktebeslenme #gebelik

#Gebelik Şekeri Ve Gebelikte Beslenme | Diyetisyen Cansu Dumanlı BERBER #hamileliktebeslenme 2022

hamilelik,hamile,hamileyim,hamilelik takibi,hamilelik takvimi,annelik,hamilelikte 1. hafta,hamilelikte beslenme,hamilelikte egzersiz,hamile gunlugu,hamilelikte cinsellik,hamilelik dönemi,hafta hafta hamilelik,hamilelik belirtileri,hamile gunlugum,hamilelik haftası,gebelik,haftalık gebelik,hamile belirtileri nelerdir,hamilelikte kilo alımı,hafta hafta gebelik,hamilelik günlüğüm,gebelik takibi,gebelik kilosu

By OmerHalis

Ben Ömer Halis, Sizlerle bu sitede buluşmaktan onur duyuyorum. Niğde doğumluyum. Bu site de yazar olarak görevime başladım. Her hangi bir konuda benimle iletişim kurmak isterseniz her zaman yorumlarınızı beklerim.

Bir Cevap Yazın

Bildirimlere İzin Ver    Tamam Hayır Teşekkürler